Ešte pred tým, ako sa mohli prví roľníci spoľahnúť na kultivátor, svoju pôdu obrábali motykou či čakanom. Nimi pracovali doslova tisícročia až do jeho objavenia. Kultivátory „predbehli“ neskôr jeho predchodcovia poháňaný zvieratami. Prvú motorovú rotačnú motyku vynašiel Arthur Clifford Howard, ktorý začal v roku 1912 experimentovať s obrábaním pôdy na otcovej farme v austrálskom Južnom Walese. Pri prvých pokusoch využíval motor z parného traktora. Potreboval ale dosiahnuť to, aby sa pôda dostala na stranu. Napadlo ho teda vyrobiť čepeľ tvaru L, ktorú pripojil k rotoru. Spolu so svojim „učňom“ nakoniec aj rozbehli firmu s týmto vynálezom, no ich obchodné plány prerušila prvá svetová vojna.
V roku 1919 sa Howard vrátil do Austrálie a pokračoval vo svojej práci. V roku 1920 si patentoval prvý kultivátor s piatimi lopatkami a spaľovacím motorom. V marci 1922 Howard založil spoločnosť Austral Auto Cultivators PTy Ltd, ktorá sa neskôr preslávila pod názvom Howard Auto Cultivators. Od roku 1927 až doteraz sídli na predmestí austrálskeho Sydney.
Medzitým sa v Severnej Amerike začali okolo roku 1910 vyrábať prvé traktory, ktoré však mali obrovské rozmery a boli cenovo nedostupné. Hlavnou úlohou bolo teda poskytnúť aj menej solventným poľnohospodárom menšie varianty, ktoré budú aj praktickejšie na obsluhu. To sa prvýkrát podarilo spoločnosti Fordson, ktoré tak potešili aj rodinné farmy. Aj tento krok pomohol k progresu v kultivácii na americkom kontinente. V rokoch 1915 až 1920 sa začalo experimentovať s výskumom prvých motorových kultivátorov. Tie mali nahradiť pôvodné pomôcky poháňané najmä koňmi. Spočiatku sa im nedarilo preraziť na trhu, za čo mohla aj zbytočná byrokracia či množstvo povolení. Vďaka lobingu sa všetko zmenilo až v roku 1921 vznikom spoločnosti Farmall, ktorá vyrobila rovnomerný univerzálny traktor prispôsobený na kultiváciu, ktorý v podstate rozbehol celosvetový biznis s traktormi.
Vráťme sa však do Austrálie, kde sa postupne podarilo Howardovi zabezpečiť kultivátory všetkým farmárom, ktorí si ho mohli dovoliť. Začal sa tak pozerať po iných trhoch, kde by mohol vďaka ziskom z predaja pokračovať v ich vylepšeniach. V júli 1938 tak odcestoval do Veľkej Británie, kde v Essexe založil spoločnosť Rotary Hoes Ltd. Vďaka štedrým dotáciám od miestnej vlády či kontaktom v kráľovskej rodine postupne expandoval do celého sveta a za krátky čas otvoril pobočky a v Malajzii, Taliansku, Brazílii, Španielsku, Novom Zélande či doma v Austrálii. Neskôr sa stala holdingovou spoločnosťou pod názvom Howard Rotavator Co. Ltd. Tú v roku 1985 získala dánska skupina Thrige Agro a v decembri 2000 sa stala členom spoločnosti Kongskilde Industries od Soroe.
Aj vďaka týmto revolucionárom vo svete poľnohospodárstva si dnes môže zabezpečiť kultivátor každý z vás. Kvalitné kúsky vám teraz ponúkame za skvelé ceny aj na našom e-shope.